Prezentiáda 2013

03.05.2013

Dne 19. 4. 2013 hostila VŠEM další ročník soutěže středoškolských studentů v prezentačních dovednostech. Jednalo se o celorepublikové finále, ve kterém si zasoutěžily týmy, které vyhrály svá regionální krajská kola.

Přijeli studenti z nejrůznějších škol (osmiletých gymnázií, klasických gymnázií, středních odborných škol, atd.), všichni se společnou chutí se někam posunout, neustále se zlepšovat, být úspěšnější.

Letošní ročník byl zajímavý mimo jiné i tím, že vyhlášeným tématem prezentací bylo „Jít či nejít studovat VŠ?“ Výkony všech týmů byly obdivuhodné. Všichni hledali argumenty pro a proti, srovnávali, vysvětlovali pomocí obrázků a grafů, hráli si se slovy (vysoká = vysoká zvěř, apod.), experimentovali (např. vítězný tým sehrál scénku jako v TV debatě). Dozvěděli jsme se tedy, že jít do Prahy studovat VŠ v představách mnoha studentů znamená, večírky, zábavu, být mimo dohled rodičů, zvýšit šanci na nalezení partnera a budoucí lépe placenou práci. Nevýhod jsme moc neslyšeli, snad jen to, že ti, kteří nejdou na VŠ mohou začít hned vydělávat a že řemeslo má zlaté dno.

Většina týmů prezentovala v programu Prezi. Čtenářům tohoto článku doporučuji naučit se to také (http://prezi.com/).  Prezi zvládá zoomování z a do obrázku, takže prezentaci lze pojmout jako vizuální 3D show.

Jako lektor VŠEM mám možnost srovnat úroveň prezentací nejlepších studentů středních škol se studenty naší školy. Neříká se mi to lehce, ale většina těch mladých lidí, které jsem na prezentiádě viděl, prezentovala o dost lépe, než naši studenti při své prezentaci seminární práce.

Znovu tak musím zdůraznit, že pro praxi je schopnost prezentovat svou práci (a tedy i sebe) klíčovým předpokladem úspěchu. Spolu se schopností komunikovat se svým šéfem, podřízenými a kolegy dohromady tvoří, dle mého odhadu, až 70 % úspěchu!

Využijete tak na maximum všechny možnosti, kdy můžete něco prezentovat. Připravte se na své výkony odpovědně, dejte jim maximální přípravu. Vy méně výřeční, vy nesmělí, vyzkoušejte si prezentaci nanečisto před někým, kdo vám dá rozumnou zpětnou vazbu. Dobrá prezentace může i z průměrné práce udělat skvost!

komentáře (0)
Ing. Aleš Marek, Ph.D.

Další články autora: